Magyar Katolikus Lexikon > E > Emmánuel Közösség

Emmánuel Közösség, Communauté de l'Emmanuel, Emmanuel Community: lelkiségi mozgalom, a II.Vatikáni Zsinatot követő Katolikus Karizmatikus Megújulási Mozgalom része. – A Pierre Goursat és Martine Laffitte-Catta 1972: Paray-le-Monialban (Fro.) alapított imacsoport 1976: vált mozgalommá, mely gyorsan elterjedt Némo-ban, az USA-ban, Ausztráliában, Malajziában. – A Laikusok Pápai Tanácsa 1998: átmenetileg, 2009: véglegesen jóváhagyta a szervezetnek, mint hívek nemzetközi nyilvános szövetségének működési szabályzatát. – Tagjai családok, egyedülállók, papok, szeminaristák, önkéntes cölibátusban élő fogadalmas laikusok. A civil életben a tagok többsége megtartja eredeti foglalkozását. A szervezet magja a Jézus Testvériség, amely a teljes önátadást vállaló tagokból áll. – A ~ tevékenysége három irányú: 1. adoráció (az imaélet megújítása, napi szentmisehallgatás és szentségimádás egyénileg és közösségben, közös kiscsoportos heti együttlétek, az Evangélium és az Egyház tanításának közös tanulmányozása). – 2. compassió (testi vagy szellemi fogyatékosok segítése, a betegek, öregek, magánosok támogatása). – 3. evangelizáció (rendszeresen evangelizációs alkalmak szervezése, missziós iskolák fenntartása). – A ~ évente a Paray-le-Monialban „nyári lelkigyakorlatos időszakot” rendez kb. 30.000 résztvevővel; lelkigyakorlatokat tart házasok és házasságra készülők részére („Love and Truth Seminar”, „Amour et vérité”: AVE). Evangelizációs programjuk az ifjúság számára az Emmanuel Youth, szociális munkások számára a Presence and Witness (Jelenlét és tanúság), a kultúra és a művészet területén a Magnificat, az AIDS-betegek és családjaik segítésére a Tiberiade. – Püspököktől világszerte mintegy 60 plébánia vezetését kapták meg (2009.); jelentős szerepet vállalnak a →Ifjúsági Világnap rendezésében; a Laikusok Pápai Tanácsával együtt működtetik a Szt Péter tér melletti Pápai Nemzetközi Ifjúsági Szent Lőrinc Központot, és a római Emmanuel Missziós Iskolát, illetve további missziós iskolákat Eu. több pontján, ahol a jelentkezők 9 hónapos tanterv alapján, benntlakásos formában missziós kiképzést kapnak. Ezt követően a résztvevők egy-két éves missziós szolgálatot vállalhatnak az ~ missziós szolgálatának, a →FIDESCO-nak a szervezésében. – A ~ nemzetközi vezetői a Moderátor, aki mindig laikus személy és a Nemzetközi Tanács. Közleménye: He is Alive! (havonta). Könyvkiadója: Les Editions de l'Emmanuel. 2009: 57 országban 8000 tagja és mintegy 200.000 külső segítője volt. Székhelye: Neuilly-sur-Seine (Fro). – Tagja a Karizmatikus Közösségek Egyesült Katolikus Testvériségének (Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships). – Mo-on 1989: kezdte működését a ~. A Magyar Régió életének központja Bp. N.D.

Györgydeák 1994:27.